Wanneer ik dit schrijf is Fos 13 maanden en 5 dagen oud. Dat betekent dus dat ik op mijn zwaarst was, 13 maanden en 5 dagen geleden. In de afgelopen 12 maanden ben ik bij elkaar zo’n 20 kilo afgevallen. Er kon dus ook 20 kilo af. Ik ben op één kilo na, verwijderd van mijn oorspronkelijke gewicht en ik sluit hiermee dan ook het ‘afvallen-boek’ dicht. Maar hoe ben ik dat kwijtgeraakt?
Toen ik zwanger was van Fos at ik graag, veel en vrijwel constant. Ik had HONGER, de hele dag door. Tel daarbij op dat ik in de wintermaanden hoogzwanger was én ik dat nou toevallig de ‘lekkerste’ seizoenen vind qua lekkernijen, gerechten en keuzes (lees; oliebollen etc.). Zoals mijn schoonouder het elegant zegt; ‘je vrat als een bouwvakker’. Ik at niet perse ongezond – hoewel die McChicken er aardig goed inging – maar ik at gewoon veel van werkelijk alles. En in alle eerlijkheid? Het rukte mij geen reet. Want ik vond het eigenlijk wel eens leuk on met een goed excuus aan te kunnen komen. Daarnaast had ik de absoluut meest extreem naïeve gedachte dat het er toch wel weer makkelijk af zou gaan na de bevalling. Want ik heb nog nooit ‘teveel’ gewogen, mij dik gevoeld of oncomfortabel in mijn eigen lichaam en met mijn gewicht. Ik was altijd slank, simpel als dat.
Dus ik bereikte een ultiem hoogtepunt toen ik beviel van Fos op 1 maart 2016. Ik was 20 kilo zwaarder dan toen ik zwanger werd. Er kwam dus 20 kilo aan mijn vrij tengere lijfje bij in minder dan 9 maanden. Oef. Gelukkig viel het met de striae op mijn buik erg mee, uiteindelijk heb ik behoorlijke plekken op mijn borsten gekregen van de enorme boezem (vond ik..) die ik kreeg van de stuwing. Maar ik was veel te zwaar, het paste totaal niet bij mijn lijf. Na de bevalling had ik er 3/4 maten groter bijgekregen en een buik die niet in verhouding stond met de rest van mijn lijf. Het heeft mij nooit uitgemaakt wélke maat ik had, zolang kleding maar goed zat en ik mij prettig voelde in mijn eigen lijf. En dat was nu absoluut niet zo. Ook nu heb ik niet perse mijn oude maat terug en ik geloof ook dat ik die extreme moeite gewoon niet waard vind. Dan maar niet zo strak in mijn lijf als vroeger, daar heb ik vrede mee. Misschien is het een lelijk excuus, maar hé, ik ben moeder geworden en dat maakt het okay.
Toen ik op de weegschaal stond, de ochtend na de bevalling, was ik ergens rete nieuwsgierig hoe de stand van zaken was. Want er moest toch wel zeker zo’n 6 kilo af zijn na de bevalling? Dat MOEST. Toch? Nou nee, ik kwam van een hele koude kermis thuis. Er was amper drie kilo kwijt. Drie. Ja, drie.
Na een ‘kaaaaaak!’ ging ik door met mijn leven want ik had wel andere dingen om aan te denken dan mijn gewicht. Ik zat op een roze donderwolk en had vrij veel pijn. Eerst maar eens de eerste paar maanden doorkomen, dan zien wij daarna wel verder. Ik gaf ook borstvoeding de eerste maand dus ik heb niet nagedacht over afvallen. Eerst maar eens helen, mijzelf tijd geven te wennen aan het moederschap en ook genieten van mijn kind.
Ik viel de eerste twee á drie kilo af door eigenlijk vrij weinig trek te hebben de eerste twee maanden. En ik las dat veel moeders dit ervoeren na hun bevalling; het complete gebrek een eetlust. Eigenlijk vond ik dat frustrerend, ik wilde mijn ‘lekkere trek’ terug maar het zorgde wel voor de eerste begin. Ik startte door eigenlijk gewoon ‘normaal’ te doen, niet snacken op doordeweekse dagen en proberen mij niet vol te vreten áls ik dan deed zondigen. Gewoon met mate, geen gekkigheid. En dat hielp, door gewoon het leven te leven, niet te veel te eten en minder te snacken gingen de eerste kilo’s langzaamaan weg. Ik startte op 75+ kilo in maart – volgens mij laatste weging die ik een week voor de bevalling deed. Toen ik het zat was om mij niet lekker te voelen in mijn eigen lijf, dat geen enkel kledingstuk mooi zat rond mijn buik en ik nog steeds geen normale broek aan kon was het basta, en begon ik met serieus afvallen.
Fos was een kleine drie maanden oud en ik had balans in mijn leven. Mentaal was ik sterker en lichaam ook. Dus ik vond het tijd, ik had ruimte in mijn hoofd om na te denken over mijn eetpatroon en ik wilde verandering. Dat is wel echt mijn tip van de dag; begin niet te snel na je bevalling. Geef jezelf rust en ruimte om te herstellen. Op 22 mei stond ik op de weegschaal en voerde ik het gewicht in mijn FOOD app die ik zag; 66 kilo. Okay, dat waren de eerste tien killo’s. Hoera! Maar ik wíst dat het nog een hele tijd zou duren voordat ook die laatste tien er af zou zijn.
Ik begon zo’n vier maanden lang met het bijhouden van mijn calorieën in de FOOD app. Dat hielp mij enorm want ik dacht oprecht dat wat ik at, gezond was en ook heus niet zoveel calorieën zou bevatten. Nou, niet dus. Mijn 2 waldkorn boterhammen met cervelaat? Al zo’n 400+ calorieën. Potverdikke. Ik stelde in dat ik graag 10 kilo kwijt wilde en daar zo’n half jaar over wilde doen. Hij gaf toen aan dat ik maximaal 1400 calorieën mocht eten. Dat vond ik vrij weinig en na enkele weken steeds te falen besloot ik de app te gebruiken als richtlijn.
Het ging mondjesmaat maar he, ik verloor in vier maanden tijd zo’n 6 kilo en ik was 5 centimeter van mijn buik kwijt. Want die centimeters vond ik belangrijker dan kilo’s in alle eerlijkheid. Het ging wel stroef, en af en aan. De ene week verloor ik een kilo, dan deed ik weer drie weken over datzelfde gewicht. Ik schommelde maar het bleef er wel af en dat is het belangrijkste.
Toen ik belande op een plateau en mijn gewicht niet verder wilde zakken, begon ik met Weight Wachters. Dit in de hoop dat dit een meer substantieel programma is dan mijn FOOD app en omdat ik ervoor betaalde het ook een duwtje zou zijn. Maar eigenlijk leek het programma veel te veel op de FOOD app en deed ik daarmee precies wat ik die tijd ervoor ook al had gedaan. Ja, het is net even beter vormgegeven, uitgebreider met recepten en je kan tevens punten verdienen met lichaamsbeweging, maar het principe was hetzelfde.
Ik liet Weight Watchers dus een beetje voor wat het was en begon met sporten, elke week één á twee keer. Ik liet het calorie tellen achterwege en besloot gewoon meer groente, meer fruit en minder hoeveelheden te eten. Eigenlijk dus hetzelfde maar ik hield mijn eetpatroon niet meer bij, ik was dat zat. Na zo’n 2 maanden sporten zat ik rond de 60 kilo, een hele belangrijke mijpaal! Een groot doel en ik was al best tevreden. Er was inmiddels 15 kilo af en ik zag dat aan mijn gezicht en bovenbenen. Ik zag nog steeds niet echt hele goede resultaten bij mijn buik, ondanks dat daar ook al best wat centimeters af waren. Ik wist en weet dat je daar behoorlijk veel buikspieroefeningen voor moet doen, om het weer écht strakker te krijgen.
En toen belandde ik weer op een nieuw plateau; ik kwam maar niet onder de 60 kilo en ik schommelde constant heen en weer tussen 60 en 62 kilo. Hoe ben ik dan die laatste 5 kilo kwijtgeraakt? Nou, door een methode die iedere moeder kent en praktiseert maar die ik niemand aanraad.. Ziek worden. En flink ook. In de laatste vier maanden tot Fos zijn eerste verjaardag ben ik 4 keer zeer ziek geweest. Van meerdere (buik)griepen tot ontstekingen, ik heb het allemaal gehad. En dat zorgt voor minder eetlust natuurlijk.
Maar het heeft wel enorm geholpen. Hoewel ik het liever op een andere manier had gedaan, ben ik dus nu bijna op mijn oorspronkelijk gewicht door het zo vaak ziek zijn. En het is er blijvend af. Ik schommel amper en zie nu bijna elke ochtend hetzelfde gewicht staan; 56,5 kilo. Soms iets meer, soms iets minder.
Hoe ziet mijn lichaam er nu uit? Ik heb een klein blijvend randje rond mijn kin, iets rondere armen en wat meer hangende billen. Mijn bovenbenen zijn eigenlijk zoals ze 2 jaar geleden ook waren (altijd al voller geweest dan mijn bovenlichaam, dat scheelde altijd al zeker één á twee maten) en mijn boezem is nu niet bestaand. Mijn buik is nog wat aanwezig, ik ben allerminst ‘strak’ te noemen. Maar he, ik pas weer in een maat 36 en zolang ik niet ál te strakke bovenkleding aan doe is het niet zo zichtbaar. Bovendien kan ik hét jurkje weer aan, de jurk die ik kocht als doel om af te vallen en er weer in te passen. Hij past, hij zit goed, ik voel mij mooi erin.
Mijn tips? Normaal doen, minder grote porties, sporten, bewegen en minder snacken. Ja, daar krijg je geen zéér snelle resultaten mee, daar boek je geen baanbrekende winst mee, maar je komt er wel. Ook ik ben er gekomen en ik had oprecht gedacht – toen ik midden in het proces zat – dat ik mij altijd onprettig zou blijven voelen. Dat is niet zo, ik voel mij goed. Ja, ook ik zou graag een strakkere buik willen maar ik weet hoeveel moeite ik daar voor moet doen en ik vertik het gewoon. Het is prima zoals het is! Oh, en voor die laatste kilo’s adviseer ik gewoon een middagje in een kinderdagverblijf of bij een gastouder in de woonkamer te gaan staan; je wordt vanzelf ziek met een virusje en dan ben je er bijna ;).
Liefs,
Elise Joanne
Om 15:00 komt de weekvlog online.
Vorige week bevallen en heb de weegschaal tot nu toe gemeden. Heb me voorgenomen om dat de aankomende tijd ook nog even te doen. Maar als er weer gesport mag worden, denk ik er aan om de eerste tijd dat met een personal trainer te doen. Zo eentje, waardoor ik niet ga spijbelen of slechte excuses verzin om niet te zwaar te trainen.
Gefeliciteerd met de komst van Seppe! Hopelijk voel je je goed en kan je genieten? 🙂 – en ik zou ook een PA doen, hoor daar super dingen over!
Aaah netjes! Gefeliciteerd! Ziek worden.. tsja volgens mij kan ik in weet ik veel wat gaan staan, maar ziek worden word ik niet.. ik kan het mij niet heugen iig. Sinds de kids er zijn ben ik zelfs amper verkouden geweest.. ik ben juf dus misschien dat ik al wat gewend ben ofzo, maar ik word niet ziek. Zelfs 2 spugende mannetjes (met het resultaat dat t soms ook over mij heen belandde na een knuffelsessie) krijgen mij er niet onder. Maar laat ik afkloppen, want het lijkt me een hel om ziek te zijn met 2 kereltjes om me heen! Volgens mij is het dan heel moeilijk om echt ziek te zijn en alles de boel de boel te laten(sowieso in je hoofd) maar tsja minder eetlust zou wel erg fijn zijn. Ik eet en eet en eigenlijk nee ik snaai en snaai nog veel meer.. ik weet dat ik het niet moet doen, maar ach, het is nou niet zo dat ik dik ben.. ik ben alleen niet zo strak als ik geweest ben. En 2 kilo zwaarder dan voor de kids. Ik merk het zeker in kleding, maar anderen zien het niet tot amper. Tsja ik ben gelukkig en weet waar het aan ligt. Sporten doe ik wel, genoeg, ik moet alleen minder snaaien (het juf zijn helpt daar absoluut niet bij) wie weet komt t ooit “goed” en anders maar niet!
Liefs Linda
Wat heb je dat knap gedaan zeg, wauw! Ik denk dat wat je in je laatste alinea zegt 100% waar is: bewegen, gezonder eten en minder snacken zijn key. Dan gaat het langzaam, maar uiteindelijk is het wel het meest constructief op de lange termijn. Zo voorkom je jojo’en, denk ik. Goed werk!
Ik heb nog drie weken tot de uitgerekende datum en zie nu al op tegen de strijd 😉 Die paaseitjes nu helpen ook niet mee. Voor mij een eeuwige strijd, maar 6 jaar geleden kon ik ook 20 kilo afvallen voor mijn bruiloft, dus dan moet ik het nu ook kunnen, toch?! Dat was inderdaad op zo’n beetje dezelfde manier als hoe jij het hebt gedaan. Knap van je!
Wauw echt ontzettend knap! Ik ben over twee weken 1 jaar bezig met afvallen en ben lang niet zoveel afgevallen, maar dat is ook niet mijn doel. Ik heb geen kind gekregen, maar ik was mijn lichaam gewoon zat. Ik heb zeker iets aan jouw nuchtere insteek!
Knap hoor! Petje af. Ook al zijn die laatste kilo’s een tikkie onconventioneel.
Ik houd mezelf nog steeds voor de gek en scherm met het feit dat ik nog borstvoeding geef. Maar ook als borstvoedende moeder heb je al die chocolade en chips niet nodig…
Langzaam, maar zeker begin ik de realiteit onder ogen te zien en hierbij werkt jouw succes motiverend. Dank!
Ik viel ook totaal niet vanzelf af na de bevalling, wat een tegenvaller.
Bij mij heeft weight watchers uiteindelijk wel mega goed geholpen. In een half jaar 10 kilo kwijt. Nu ben ik weer zwanger en ik wil na deze bevalling eerder starten met ww
Weight Watchers is een goed programma en werkt heel prettig, nauwkeurig ook. Ik was het bijhouden etc. compleet zat na de FOOD app en daar leek het gewoon te veel op. Na een eventuele tweede bevalling zou ik denk ik gewoon meteen WW doen voor een aantal maanden.
Knap gedaan in een jaar tijd! Ik ben in een jaar tijd 17 kilo afgevallen, omdat ik te zwaar ben en dat zat was. Als ik meer mn best had gedaan had dat meer kunnen zijn, maar af en toe zondig ik ook. Dus ik val langzaam af, anders is het niet te doen en kom ik weer aan als ik weer slechte dingen eet. Ik ben al eens eerder veel afgevallen en weer aangekomen. Zo irritant om makkelijk aan te komen en ook van lekker eten te houden..
Herkenbaar! Inderdaad vervelend dat je zo ziek was, maar gelukkig niet voor niets met laatste kilo’s kwijt. Ik ben bij mijn 2e zoon ook weer 30+ kilo’s. Ook al had ik mij deze keer voorgenomen het niet zo ver te laten komen ?. Waar ze de vorige x iets makkelijker eraf gingen. Ben ik nu sinds september bezig door opletten (veel groente) en niet te gek doen, sporten met PT nog 6 kg verwijderd van mijn gewicht toen ik met zwanger was. Door omstandigheden heb ik even een paar maanden niets gedaan maar sinds maart weer actief bezig en gaat nu heel
vlot. Maandag wordt Hidde 1 jaar en gelukkig als ik mezelf in de spiegel zie, zie ik weer een oude bekende. Op naar de laatste kilo’s!
ik ‘ken’ je alleen met je huidige gewicht en als ik de fotos van before zie vind ik je niet megadik. Als ik je zo had leren kennen had ik niet gedacht: wat is zij dik ofzo. Maar ik snap je punt, vooral in de vergelijking met before and after. Knap van je hoor!
Dik is eigenlijk ook een lelijk woord, ik was te zwaar voor mijn lengte en postuur en gewoon niet tevreden. Dat is was het meer denk ik.
Mooi geschreven, vind het fijn dat je een realistisch beeld geeft! Alleen jammer dat je nu denkt niet meer slank te zijn, wanneer je nog wel in maat 36 past… Ik hoop dat je wel tevreden bent of wordt en ervaart dat je slank bent. Ik begrijp dat je lichaam verandert is, maar daar is, zoals je ook zelf aangeeft niks mee. Liefs H ღ
Oh jawel, ik ben slank nu, maar niet zo slank als toen. En dat is niet erg want ik ben ouder geworden, mijn is meer .. volgroeit? Ik ben geen 20 meer dus dan krijg je dat, Haha.
Ah, op die manier! Dank je wel voor het uitleggen :-}
Ik vind het zo heerlijk dat je lekker eerlijk en realistisch bent. Ik vind het enorm knap hoe je het allemaal voor elkaar hebt gekregen en dat met een jong kind!